Aසටහන – නීතිඥ මාස් එල්. යූසුෆ්

පසුගිය දා (2020-12-04) මෙරට ඉංග්‍රීසි මාධ්‍ය පුවත්පතක සිරස්තලයක සඳහන් වූ අගරදගුරු මැල්කම් රංජිත් කාදිනල්තුමාගේ ප්‍රකාශය මුස්ලිම් ජනයා මහත් කම්පනයට  භාජනය කර තිබෙනවා.

එම සිරස්තලයේ සටහන්වූ ආකාරය කාදිනල්තුමා විසින්  පවසා සිටියේ, මුස්ලිම්වරු ශරියා නීතියේ වැදගත්කම අවධාරණය කර සිටියද එය රටේ නීතිය බවට අර්ථ නිරූපණයට හෝ හඳුන්වා දීමට  එය යොදා ගැනීමට හෝ එය අනෙකුත් ප්‍රජාවට බලපෑම් කිරීමට හෝ එමඟින් බල කිරීමට ඉන් අදහස් නොවන බවයි.

මෙම ප්‍රකාශයටට අනුව කාරණා තුනක් සලකනු කළ,

  1. ශරියා  නීතිය රටේ  නීතිය ලෙස අර්ථ  නිරුපණයට හෝ හඳුන්වා දීමට උත්සුක වන බව
  2. අනෙකුත් සමාජය ශරියා නීතිය බලහත්කාරයෙන් ලබා දීම
  3. අනෙකුත් ප්‍රජාවන් කෙරෙහි ශරියා නීතිය මඟින් බලපෑම් කිරීමට උත්සාහ කිරීම යන කාරණා ත්‍රිත්ව අදාළ කර පෙන්වනවා.

කොළඹ අගරදගුරු හිමිපාණන් විසිින් වාර්තා කරන ලද චෝදනා ලෙස මෙම කාරණා ත්‍රිත්වය උපුටා දැක්විය හැකිය. බැලූ බැල්මට ඒවා විිස්තර කිරීමට නොහැකි ආකාරයේ ඒවා ලෙස පවතින අතර මේ සම්බන්ධයෙන් කොතැනක හෝ වැරදි වැටහීමක් බවතින බව පැවසිය හැකිය. මේ දක්වා  ශරියා නීතිය කිසිවෙකු විසින් රටේ නීතය බවට හඳුන්වා දී හෝ  අර්ථ නිරූපණය කර ඇති බව මේ දක්වා වාර්තා වී නොමැති අතර  සාමාන්‍යයෙන් සැකයකින්  තොරව ප්‍රතික්ෂේප කිරිම මෙම ශරියා නීතිය අනෙකුත් ප්‍රජාව තුළ බලහත්කාරයෙන් ඒත්තුගැන්වීමටට හෝ එමඟින් බලපෑම් කිරීමට නොහැකි වේ.

ඒ අනුව උක්ත සටහනේ සඳහන් දෑ අසත්‍ය වන අතර අගරදගුරු හිමිපාණන් විසින් අසත්‍ය ප්‍රකාශ නොකරන බවට අපි විශ්වාස කරන්නෙමු.

“… ඔබ අනිකාට අසත්‍ය නොපවසනු. ” (Bible: Leviticus 19:11) ඒ අනුව ඔබේ දිව නපුරෙන් ඔබගේ තොල් අසත්‍ය ප්‍රකාශයෙන් වළකා සිටිනු ” (Bible: Psalm 34:13)

නිසැකවම අල් කුරාණය පවසන්නේ දහම තුළ කිසිිඳු බලහත්කිරීමක් නොමැති බවයි. ඒ අනුව කිසිවෙකු බලහත්කාරයෙන් දහම පෝෂණය වෙර දරයි නම් ඔහු නිසැකවවම අඥානයෛකි. එය නිසැකවම අල්කුරාණයේ ඉගැන්වීමට ඉඳුරා පටහැනි ක්‍රියාාවකි.

දහමේ කිසිඳු බලකිරීමක් නොමැත (අල්-කුරාණය පරිච්ඡේදය 2:256)

ශරියා නීති මෙරටේ නීතිය ලෙස කළ නොහැකියි

ශරියා නීතියක් සම්පාදනයට හෝ ස්ථාපිත කිරමට ඉස්ලාමීය පසුබිමක්  සහිත රාජ්‍යයක්  වීම අත්‍යාවශ්‍ය කරුණකි.  කීර්තිමත් නීතිවේදී ක්‍රිස්ටෝපර් වීරමන්ත්‍රී ඔහුගේ කෘතියේ සඳහන් කරන්නේ ” මෙය ඉස්ලාම් දහමේ ප්‍රවේශය නිරුපණය කරන අතර රජයේ පැනයට පිළිතුරු ලබා දෙන්නේය. පාාලකයා සතු  බලය ඇත්තේ දෙවියන් හට ඇති විශ්වාාසය මත බව වන අතර එම සම්බන්ධතාාවය දේව නීතියට අනුකූල වීම හැර ඔහු හට වෙනත් කිසිඳු පාලන කිරීමේ බලතතලයක් නොමැති බවයි.” ( පිටු අංක 124 – Islamic Jurisprudence) මේ අනුව මුස්ලිම් පාර්ශවයක් විසින් මෙරට ශරියා නීතිය  ක්‍රියාාත්මක කරවීමට උත්සුක දරනවා යන මතය පැහැදිලිවම මෙම අදහසින් ප්‍රතික්ෂේප වන අතර එය බොරුවක් බවට ප්‍රත්‍යක්ෂ වේ.

මේ අතර ශරියා නීතිය මානවයා හට  දායාද වූ ආශිර්වාදයකි, එය  මැවුම්කරු විසින් ම නියම කරන  ලද සාධාරණත්වය හා යුක්තිය පසඳලීම විදහා දක්වයි. ශරියාව ජාත්‍යන්තර නීති පද්ධතියට ද  දක්වන දායකත්වයට පිළිබඳව පෙර කාළයේ සිටි ජාත්‍යන්තර නීති ක්ෂේත්‍රයේ පියා ලෙස  හැඳින්වෙන හියුගෝ ග්‍රෝටියස් පැවසූ බව මෙරට විද්වතෙකු වන නීතිවේදී වීරමන්ත්ත්‍රි වරෙක සම්මූඛ  සාකච්ඡාවක දී මෙසේ පැවසුවා,

ඉස්ලාම් ලෝකයේ අප දැන් සකච්ඡා කරන ජාත්‍යන්ර නීතිය ගැන ඉතාමත් ප්‍රඥාශීලි හා ආකල්ප හා ලිපි ලේඛන පැවති  බවයිි.  නිදසුන් ලෙස, සිරකරුවන් හට කටයුතු කළ ආකාරය, යුධ බිමේ කටයුතු කරන ආකාරය, ගිවිසුම් ඉටුකරනාකාරය හා රාජ්‍යතාන්ත්‍රිකයන් සතු වරප්‍රසාද යන දෑ පෙන්වා දිය හැකිය.මෙම කටයුතු සියල්ලකම අල්කුරාණය හා හදීස් පදනම් කරගනිමින් විස්තරාත්මකව සාකච්ඡාවට භාජනය කර තිබේ.

1625 දී සුප්‍රසිද්ධ ලන්දේසි නීතිවේදී හියුගෝ ග්‍රෝටියස් විසින් රචිත යුද්ධය සහ සාමය පිළිබඳ ශ්‍රේෂ්ඨ කෘතියට සියවස් අටකට පමණ පෙර සිටම අල් ෂයිබානි වැනි ලේඛකයින් විසින් ජාත්‍යන්තර නීතිය පිළිබඳ නිබන්ධනයන්හි උක්ත කරුණු  අඩංගු කර ඇති බව ද වීරමන්ත්‍රි මහතා පවසා සිටියා. (The right livelihood Foundation, Sweden)

මේ අතර ෂරියා නීතිය පිළිබඳව ජාත්‍යන්තර  වශයෙන් ප්‍රකට මුස්ලිම් සහ මුස්ලිම් නොවන නීතිවේදීන් විසින් විද්වත් පර්යේෂණ පොත් රරැසක් රචනා  කර තිබෙනවා. කෙසේ නමුත් අප රටතුළ නොදැනුවත් පාර්ශව මෙම ෂරියාා යන පදය උච්චාණය කරන්නේ ඉතාමත් පුදුම සහගත අදහසක් පසක් වන අයුරිිනි. කෙසේ නමුත් එය හාස්‍යජනක වුවත් එහි ජනයා නොමඟ යැවීමේ අන්තරායකර තත්වයක් පවතින්නේය.

ඒක දේවවාදය

අගරදගුරු හිිමිිපාණන්ගේ අවධාරණය පිණස, පහත සඳහන් ලේඛනගත මූලාශ්‍ර්‍ර  කිතුණු හා ඉස්ලාම් භක්තිකයන්ග විශ්වාසයන්ට අනුව ඒකදේවවාදය පිළිබඳ කරුණු උකහා දක්වමි,

කිතුණු  දහමේ මඟපෙන්වීම් වලට අනුව

”ජෙුසුස් වහන්ස් ඔවුන් ට පිළිතරු දෙමින්,  ඊශ්‍රායලයවරුනි ! සවන් දෙන්න, අපගේ දෙවියන් ඒකීයය” (Mark 12:28:-29)

ඉස්ලාම් දහමේ මඟපෙන්වීම් වලට අනුව,

”ඔබගේ දෙවිඳානන් ඒකීයෙකි, ඔහු හැර වෙන කිසි දෙවියෙකු නොමැත, ඔහු අති කරුණාවන්තය, අති දයාන්විතයාය. (Al Quran 2: 163)

කිතුණු හා ඉස්ලාම් භක්තිකයන් මෙම ඒකදේවවාදය පිළිගන්නා අතර ඉස්ලාම්  දහමේ මෙම ඒකදේවත්වය ෂරියාවේ  අඩංගුවේ.  මේ හේතුවෙන් කිතුණු  භක්තියන් ද  ෂරියා පිළිගෙන කටයුතු කරන්නෝ යැයි කිව හැකිය.  මේ අතර මෙම ෂරියා යන පදයෛන් අදහස් කරන අර්ථය බලන කල, වචනාර්ථයෙන්, මාර්ග යන්න ගත හැකිය. ජීවනමාර්ගයක් සඳහා දිව්‍යමය ලෙස මඟ පෙන්වන නීතිය ලෙස ගත හැකිය. ඒ අනුව කිතුනු භක්තිකයෙකු ෂරියා නීතිය එරෙහිව හඬ නගනවා නම් ඔහු ජේසුස් වහන්සේගේ මෙලොව මෙහවර පරමාර්ථය ප්‍රතික්ෂේප කිරීමක් කරනු ඇතිය.

ජේසුස් වහන්සේ විසින් මෙලොවට ගෙන ආ පණිවිඩය නම්,

සමිඳුනි, ඔබ වැනි කිසිවෙක් නැත, ඔබ හැර වෙන දෙවි කෙනෙක් නැති බවයි.  (Bible: Chronicles 17:20).

නබි මුහම්මද්  තුමාණෝ මෙලොව ගෛන ආ පණිවිඩය ගත් කළ,

ඔහු  අල්ලාහ් ඒකීයය,… ඔහු සමාන අන්කිසිවෙකු නොමැති බවය. (Quran: Chapter 112:1-4)

ජේසුස් වහන්සේගේ කාල පරිච්ඡේදයේදී,

නබි මහුම්මද්තුමාණෝ මෙලොව යවන ලද්දේ ඔහුට පෙර පැමිණි නබිවරුන්ගේ පණිවිඩයන් ප්‍රත්‍යක්ෂ කරනු වස්ය.  අල් කුරාණයේ මෙසේ පවසා තිබේ,

සත්‍යයෙන් යුතු පෙර පැවතිදෑ සත්‍ය කරන්නාා වූ ද  ධර්ම ග්‍රන්ථය ඔහු නුඹ වෙත පහළ කළේය, තවද (මූසාට) තව්රාතයද (ඊසාට)ඉන්ජීලයද පහළ කළේය. (අල් කුරාණය – 3 : 2-3)

කිතුණු ඔබ හා මුස්ලිම්වරු සියල්ලෝම එකම දාමයකට  අයත්  ඒඛිය දෙවියෙකු විශ්වාසයේ පසුවන්නෙමු. ජේසුස් වහන්සේ මෙලොවට වැඩම කර සිටියේ ආගමික අතින් ප්‍රචණ්ඩත්වය හා දූෂණයන් ඉහළ ගොස් තිබූ කාලයකය. “දේවමාළිගාවේ මළුවේදීම නීතියේ භාරකරුවන් වංචනික, සදාචාර විරෝධී හා වංචා කළහ.” (Bible: Matthew 23:1-36)

මේ හේතුවෙන් යුදෛව්වන් ජේසුස් වහන්සේ හට පිඩා  කොට ඔහුව ඝාතන ප්‍රයත්නයේ නියැලුණෝය,  (Bible: John 5:16)

නිසැකවම මුස්ලිම්වරු ජීවත්වන්නේ ජේසුස් වහන්සේ ගත කළ කාලය සමාාන කාලවකවානුවකය නිසැකවම අගරුදගුරු පියාණන් මෙය අගය කරනු ඇති.

මුස්ලිම්වරුන් සියල්ලන්ම සෑම කෙනෙකු විසින්ම සෑම කෝණයකින්ම ඉලක්කගත කර ඇති අතර මේ  වන විට ඔවුන් එල්ල වී ඇති තාඩන පීඩන සඳහා ඔවුන් තෝරාගෙන ඇත්තේ අල් කුරාණයේ මෙන්ම  බයිබලයේද සඳහන් වන දෙවිඳාණන්ගේ මාර්ගෝපදේශයයි.

ධාර්මික වීම හේතුවෙන් පීඩාවට පාත්‍රවන්නන්  භාග්‍යවන්තයෝය. කිමද  ස්වර්ග රාජ්‍ය ඔවුන් කෙරෙහිය. (Bible: Matthew 5:10)

දුක්  කම්කටොළු ඉවසිමෙන් විඳ දරාගන්න. නියතව ඔවුන්මය  සැබෑ ධර්මිෂ්ටයන් හා බැතිමතුන් වේ.  (අල් කුරාණය 2: 177)

පාස්කු ප්‍රහාරය

පාස්කු ප්‍රහාාරයෙන් දින 4කට පසු මා ලීයූ වගන්ති පේළියක් මේ මොහතේදි මා හට සිහියට නැගේ, එහි සඳහන් පරිදි මමද එහි පීඩිතයෙක් වෙමි Colombo Telegraph, 25/04/2019).  ප්‍රජාවක් ලෙස එවක විඳි වේදනාව යළි මගේ සිහියට නැගේ. එනම්,

”තුවාල ලැබූවන් සියලු දෙනා  මාගේ දෛනික වතාවත්හි ප්‍රාර්ථනාවට ස්ථීරවම ඇතුළත් කර ගත්තෙමි, ඔබ මුහුණ දී ඇති සියලු වේදනාවන්, සහ අපහසුතාවන්ගෙන් ඔබව නිදහස් කරන ලෙස මම දෙවියන්ගෙන් අයැදිමි. ඔබ සහ ඔබගේ ආදරණීයන් දැන් අත්විඳිමින් සිටින කම්පනයෙන් සහ කාංසාවෙන් ඔහු නිදහස් කරන ලෙස මම දෙවියන්ගෙන් අයැදිමි. එලෙසම ඔබ   වන විට මුහුණ දෙන මානසික පීඩනයෙන්ද ඔබ මුදවා ගැනීමට මා දෙවියන්ගෙන් අයැදිමි.”

“රෝහල්ගත ප්‍රතිකාර ලබන ඔබ රෝහලටවිත් බලනු හැකි නම් එය මට  ඉමහත් සහනයක් වනු ඇත. ස්නේහයෙන් යුතුව ඔවුන්ට සත්කාර කිරීමට ප්‍රිය වෙමි. ආදරණීයයන් හා ආදරණීයයන් අහිමි වූවන්ට වාඩි වී සැනසීමට මගේ ආත්මය බර වී ඇති බර එය ලිහිල් කරනු ඇත. යථාර්ථවාදී ව එය මේ වන විට නොහැකි කාර්යක් වී තිබේ.”

යුක්තිය සෙවීම

මේ අතර පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරයේ වසරක් ගෙවී යාමෙන් පසු මම නැවතත් අගරදගුරු හිමිපාණන් විසින් උක්ත ප්‍රකාශය කල එම පුවත්පතටම ලිපියක් ලිව්වෙමි. එය ලියා ඇත්තේ “යුක්තියෙන් තොර වසරක් ගෙවී ඇත” (සිලෝන් ටුඩේ 21/04/2020)යනුවෙන් යුක්තිය පමාවීම ගැන දුක් වෙමිනි.

මුස්ලිම් ප්‍රජාවට අවශ්‍ය වී ඇත්තේ ස්වාමිවරුන්, සැලසුම්කරුවන් සහ සැලසුම්කරුවන් තවමත් හඳුනාගෙන නොමැති කිහිප දෙනෙකුගේ ක්‍රියාවන්ට දොස් පැවරීමෙන් නිදහස් වීමයි. කිතුනු හා මුස්ලිම් ප්‍රජාවන් දෙදෙනාම විවිධාකාරයෙන් ගොදුරු වී ඇති බැවින් යුක්තිය ඉටුවන තෙක් බලා සිටිති. එවැනි හැසිරීම් සඳහා ඉස්ලාමයේ කිසිදු ස්ථානයක් නොමැති හෙයින්, මෙම ත්‍රස්තවාදීන්ට සැබෑ මුස්ලිම්වරුන් විය නොහැකි බව පළමු දිනයේ සිටම මුස්ලිම්වරු දිගින් දිගටම කියා සිටියහ.

ඉදිරියට යන මාර්ගය

බොහෝ ජ්‍යෙෂ්ඨ ඉස්ලාම් විද්වතුන් සහ බුද්ධිමතුන් 138 දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක් 2007 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී ලෝකයේ සෑම ක්‍රිස්තියානි ධර්මයකම නායකයින්ට විවෘත ලිපියක් නිකුත් කළ අතර සාමය සඳහා ගැඹුරු සංවාදයක යෙදීමට XVI වන බෙනඩික්ට් පාප්තුමාට විශේෂ සඳහනක් කළේය.

දේශීය වශයෙන්, මම විශ්වාස කරන්නේ, අපට, අනෙකුත් සියලුම ක්‍රිස්තියානි නිකායන් ඇතුළු මුස්ලිම්වරුන්ට හා කිතුනුවන්ට සැලකිය යුතු පියවර දෙකක් තිබේ:

පළමුවෙන්ම, පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරයෙන් විපතට පත්වූවන්ට සාධාරණය ඉටු කිරීම සහතික කිරීම සඳහා අප සියලු දෙනා එක්ව හැකි සෑම උත්සාහයක්ම ගත යුතුය. දෙවනුව, අපේ මාතෘ භූමිය තුළ සාමය, යුක්තිය, සහජීවනය සහ ජාතික ආරක්ෂාව ශක්තිමත් කිරීම සහතික කිරීම සඳහා කිතුනුවන් හා මුස්ලිම්වරු එක්වී  සංවාදයක නිරත විය යුතුය බවයි.