2022 මහ කන්නයේ වී වගාව සදහා අවශ්‍ය සම්පූර්ණ යූරියා පොහොර ලබාදීම සඳහා ලෝක බැංකුව විසින් ඇමරිකන් ඩොලර් මිලියන 105ක මුදලක් ලබාදීමට එකඟත්වය පළ කරන ලද බව කෘෂිකර්ම, වනජීවී හා වන සම්පත් සංරක්ෂණ අමාත්‍ය මහින්ද අමරවීර මහතා පැවසීය.

කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශය විසින් ‘එක්ව වවමු – රට දිනවමු’ වගා සංග්‍රාම වැඩපිළිවෙල හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කයේ ආරම්භ කිරීම සඳහා සියලුම කෘෂි පර්යේෂණ නිලධාරීන් සහ කෘෂිකර්ම බලධාරීන් දැනුම්වත් කිරීමේ වැඩසටහන අම්බලන්තොට ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලයේදී පැවැත්විණ. එහිදී කෘෂිකර්ම, වනජීවී හා වන සම්පත් සංරක්ෂණ අමාත්‍ය මහින්ද අමරවීර මහතා මෙම අදහස් පළ කළේය.

එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් පළ කළ අමාත්‍යවරයා –

අපේ රටට ආහාර අහේනි කාලයක් එන බව මම ප්‍රකාශ කළේ, 2021 වසරේ අවසාන කාර්තුවේදී. සාගතයට මුහුණ දීම සඳහා වහාම වගා සංග්‍රාම වැඩසටහනක් ආරම්භ කළ යුතු යැයි එවකට මම පරිසර ඇමතිවරයා වශයෙන් වුවත්, අමාත්‍ය මණ්ඩල පත්‍රිකාවක් පවා ඉදිරිපත් කළා.

ජනාධිපතිතුමා අමාත්‍යාංශ 17ක ඇමතිවරුන්ගෙන් යුත් කමිටුවක් පවා ඒ සඳහා පත් කළා. මම එදා කියපු සාගත තත්ත්වයට නුදුරු අනාගතයේදී අපේ රටට මුහුණ දීමට සිදුවන බව හැම අංශයකින්ම කියනවා. ඒ නිසා අපි කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශය වශයෙන් දිවයින පුරා වග්‍රා සංග්‍රාම වැඩසටහනක් ආරම්භ කරනවා. වගා නොකරන ලද සියලුම ඉඩම් වගා කිරීම සඳහා ගොවීන් පෙළඹවීමට අපි කටයුතු කරනවා.

අපේ රටේ කිසිම අවුරුද්දක ජනවාරි මාසයේ සිට මෙරටට සහල් ආනයනය කර නැහැ. බොහෝ අවස්ථාවල සහල් ආනයනය කර තිබෙන්නේ අවුරුද්දේ අන්තිම කාර්තුවේදියි. නමුත් පළමු වතාවට 2022 ජනවාරි මාසයේ සිටම සහල් පිටරටින් ආනයනය කර තිබෙනවා. 2022 ජනවාරි මාසයේ සිට මැයි මාසයේ 15 දින දක්වා මෙරටට ආනයනය කර ඇති සහල් ප්‍රමාණය මෙට්‍රික් ටොන් 338,737ක්. ඒ සඳහා ඇමරිකන් ඩොලර් මිලියන 92ක් නැතහොත් රුපියල් මිලියන 34,392ක් වැය කර තිබෙනවා. මෙම සහල් ප්‍රමාණයෙන් 97%ක්ම ආනයනය කර තිබෙන්නේ ඉන්දියාවෙන්. අපේ රටේ ගොවි ජනතාවට පොහොර ලබාදිම සඳහා වැය වෙන්නේ , ඩොලර් මිලියන 105ක්.

නමුත් සහල් ආනයනය සඳහා මාස 06කට ඩොලර් මිලියන 95ක් වැයකළාක් මෙන් මෙන් ඊළඟ මාස 06ටත් එවැනිම මුදලක් වැය කිරීමට සිදුවෙනවා. ඒ කියන්නේ අඩුම තරමේ ඩොලර් මිලියන 200ක්වත් අපට සහල් ආනයනය සඳහා අවශ්‍ය වෙනවා. එම මුදල යූරියා, MOP, TSP, SSP වැනි සියලුම පොහොර වර්ග ආනයනය සඳහා ප්‍රමාණවත්. අපේ රටේ ඉදිරි කාලය සඳහා මහජනතාවගේ පරිභෝජනයට තවත් සහල් මෙට්‍රික් ටොන් ලක්ෂ 08කවත් අවශ්‍යතාවයක් තිබෙනවා. යල කන්නයේ අස්වැන්න 100%ක් නොලැබුණත්, අඩුම තරමේ 50% ඉක්මවු අස්වැන්නක් ලබා ගැනීම සඳහා අපි ඉලක්ක කළ යුතුයි.

ඒ වගේම ඉන්දියාවෙන් ලැබෙන යූරියා මෙට්‍රික් ටොන් 65,000ක් අපට ලැබුණු පසු යල කන්නයේ ඇතැම් කුඹුරු සඳහා ලබාදීමේ හැකියාව තිබෙනවා. එමෙන්ම බෝග වර්ග 13ක් අපි වගා කිරීම සඳහා හඳුන්වා දී තිබෙනවා.

ආහාර අර්බුදයට මුහුණ දිමට ඇති එකම විසඳුම සෑම ගෙවත්තකම කුමන හෝ ආහාර බෝගයක් වගා කිරීමයි. ඒ සඳහා රටේ සියලු ජනතාවගෙන් මම ඉල්ලා සිටින්නේ, අපට අවශ්‍ය ආහාර බෝග අපිම වගා කරන්න කටයුතු කරන ලෙසයි. එසේ නොවුණහොත් සල්ලි තිබුණත්, ලෝක වෙළඳපොලේ ආහාර මිලදී ගැනීමේ හැකියාවක් අපට නැහැ. ලොවපුරා රටවල්වල ආහාර අර්බුදයක් මතු වී තිබෙනවා.

ලෝකයේ බොහෝ රටවල් තමන් නිෂ්පාදනය කරන ආහාර බෝග වෙනත් රටවලට ලබාදෙන්නේ නැහැ. ඒ නිසා කුමක් හෝ බෝගයක් අපේම ගෙවතුවල වගා කිරීම රටේ ආර්ථිකයට හිතකර බව පවසනවා. මේ සඳහා ඔබ සියලුදෙනාගේ දායකත්වය අපි කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශය වශයෙන් අපේක්ෂා කරනවා යැයි ද අමාත්‍යවරයා සඳහන් කළේය.